Protože tu žiješ

9. května 2017 v 14:45 | Mr.MC |  Něco jako deník
Některými Čechy kolem mě dost hýbe hokej, hrají si na spamery a každých pět sekund musí aktualizovat, barevně, svůj stav na tvářoknížce nebo jako u nás doma jede večer televize….

Mě to úspěšně po druhé minulo, míjí - asi se ještě hraje, co já vím. Ale proč mi tohle naskočilo v souvislosti s TT, no několik let jsem docela řádně fandil Finsku a několikrát jsem slyšel, větu dosti na hlavu, dle mě. "Pokud tu někdo žije, tak by měl fandit česku, tohle není normální." , zaznělo to dost zlobným tónem.Hranice normálnosti máme sice každý jinde, ale řekněte mi, do jaké meze patří tahle a podobné věty jako "Ty nemáš rád hokej? Každý Čech má rád hokej." Nebo "Ty nefandíš Česku? Ale jsi Čech ne?"

Mě to osobně přijde hodně nahlavu, musím ale vysvětlit pár věcí, mnohdy se stalo, že mě finští kamarádi strhli v nadšené lavině sebou, jejích nadšení a zapálenost se od Čechů dost liší, být s nimi zajedno se mi často hodně líbilo, ale ve skutečnosti mě nikdy hokej moc nebral. Je zvláštní, jak dítě pojme dojem, že se musí k něčemu hlásit jen proto, že to dělají rodiče, nejdřív jsem říkal, že mám rád hokej, pak že docela a když i finský kamarád mi řekl: Hlavně se řiď srdcem, úplně hokej začal míjet.

Kdybych mohl v chumlu Suomi sledovat zápas, asi bych tak činil dál, ale puk nevidím a nějak celkově mě to prostě za srdce nechytá, všechno by ale asi bylo všechno lepší bez těch keců, možná bych si to i užil.

Tak za prvé, jestli mám či nemám rád hokej a komu fandím nemá nic společného s tím jestli jsem Čech nebo ne či kde bydlím. A skutečně, ne každý Čech má rád hokej, národní sport nenárodní sport, jsou tací, kterým je nějaký hokej ukradený.

Za druhé, považuji za ocitávání se na hranici normálnosti, když se mě někdo snaží vnucovat, komu musím fandit, já se teda jako Čech necítím, ale určitě to z někoho nedělá menšího Čecha, když má v něčem jiného oblíbence. "Žiješ tady, musíš fandit Česku." "Musím mu fandit protože je Čech." Nemusím, nemusíš.

Já jsem odjakživa formulovej, když jsem byl malý děda si na oslavách pouštěl formule, to mě drží, to je moje srdcovka a díkybohu tam žádný Čech není, protože bych byl zase bit, že fandím Němcům. (Nefandím Němcům, fandím Mercedesu, protože k těm tíhnu taky odmala, i když teda v F1 jsou krátkou dobu, nejde o národnost…)

To je asi můj problém, nikdy mi nejde o národnosti, když si někoho oblíbím, tak proto, že mi v něčem imponuje, učaruje a nehledím na to odkud je, takže prostě mi připadá nenormální někoho strkat do fandění Česku, protože tu žiji. Postrádá to logiku a to i z opačného pohledu.

Krajané žijící mimo republiku by teda zákonitě měli fandit zemi, ve které žijí, že. Jenže, to zase… jsou to Češi, tak i když žijí jinde musí fandit Česku. Když mávnu rukou "Ale prosím tě." Tak se oni zase mračí, no dobře, ale jsi Čech, tak musíš fandit Česku.

Papírově možná… to na ně neplatí, tak jako tak si najdou výmluvu proč "musím fandit Česku". Vůbec to celé "Něco musíš protože…." Zavání velkým kusem nenormálního chování.

Asi mají dojem, že na truc si místo hokeje pustím záznam Mets s Miami…

"Měl bys…" "Musíš protože…" ale co když to takhle necítím? Jsem snad kvůli tomu divný nebo nenormální? Asi, když nebudu sledovat hokej a fandit Česku, tak do Země udeří asteroid a všechny zabije nebo tak…

Za… sto první… nebo kde to jsme… rodný list je úřední cár papíru, přes úřední příslušnost obou rodičů nemůžete s jistotou tvrdit, co mi koluje v žilách, všichni víme, že i z nedávné doby máme v rodině jiné příměsi a to že se někde narodíte ještě neznamená, že jste duší příslušník toho státu.. takže s "jsi Čech" na mě nechoďte.

Po tom, v neposlední řadě "protože tu žiješ", no, nejsem bohatý, nemám prostředky, skončil jsem tady, tak než to vyřeším, musím tu žít. Nedá se nic dělat, ale pobyt tady mi nenařizuje fandit národnímu týmu nebo ano? Nežiji tu dobrovolně….

Když jim dochází argumenty, vytasí se s "Co máš proti Česku? Ty se za něj stydíš?"

Pane na nebi, nic proti Česku nemám, byť je ostuda ta politika, nestydím se za Česko, mám ho rád, mám rád Čechy, jen prostě v mém srdci je to jinak, asi prostě tady jen žiji, to je celé. Vždycky ale budu mít rád Čechy, Česko… i to že chci pryč není za studu… jen se chci vrátit domů.

Doma, je tam, kde je doma srdce, papíry, rodný list, úřady, národní sport ani blbé kecy to nezmění a… proboha, je to jen sport.

Bohužel ale "musíš protože" není záležitost jen fandění, ale je tu odmala a ledakde. "Musíš si vzít to dámské tričko, protože jsi holka." "Musíš to sníst, protože to je zdravé." "Musíš to udělat teď, protože ti to říkám." "Musíš to dělat, protože to je tradice."….

Snad ještě horší variantou je však "Musím si pustit televizi, protože je tenis / hokej." "Musím se podívat zda-li mi něco nepřišlo za zprávu na fcb." "Musím si udělat kafe." "Musím si zakouřit." "Musím si vzít to tričko nosorožcem." "Musím si koupit ty kalhoty."….

Ale vrcholem všeho nejspíš je "Musíš být žena, protože ses tak narodila." "Musíš mít vypadat aby to nebyla ostuda." "Musíš přijít na kafe." "Musíš koupit rohlíky."….

Vy se jednoho dne z toho vašeho slovesa "muset" scvoknete. Já osobně se bez něj dost obejdu, posedlost jím u některých je však skoro až nenormální.

CHCI fandit Mets, fandím Mets, CHCI si dát kefe, dám si kafe, když není tak není…. Jak je člověk svobodný, když není v zajetí slovesa "muset"!
Abych se vrátil, tam kde jsem začal. To VY máte pocit, že musíte fandit Česku, protože tu bydlíte a tímhle se v tom jen utvrzujete, přemlouváte sebe sama, z nějakého důvodu se vám to vnitřně příčí, třeba kvůli politice, ale v tloukali to do vás doma, tak se k tomu nutíte… podle sebe soudím tebe…. A já už jsem unavený z toho jak věčně jdu proti proudu, že už mě nebaví ani ten hokej, ani trošíčku, jak dřív. Jak má někdo něco jinak než většina tak MUSÍ být nenormální…
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 klavesnicetuka klavesnicetuka | Web | 9. května 2017 v 17:00 | Reagovat

vidíš a mě zas neberou formule:-)

u mě se každý zase diví, že mi je líto cizího druhého týmu, který prohrál (přestože nad ním vyhráli Češi)..

co si budem povídat, poslední roky mě ten hokej zase tak nebere, včera jsem u toho v druhé třetině málem usla, jak ti naši hráli pomalu a vlekle

2 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 9. května 2017 v 20:25 | Reagovat

Ešte že telku nemáme, hokej a podobné sezóne šialenstvá nesledujem. A vlastne tomu ani nerozumiem...
Ja si rada pozriem vzpieranie alebo súťaže strongman. Na zahodenie nie je ani snooker :D Keďže nemám telku tak sledujem nič s ničím

3 mr-mc mr-mc | 11. května 2017 v 14:42 | Reagovat

[1]: Ale to je hezký, že ti je líto týmu, který prohrál, to je takový... lidský, nebo jak bych to popsal, moc se mi to líbí, mám rád soucistné a empatické lidi.

Hele, co si budeme povídat, :-D i ty formule nejsou co bývali. Letošek je sice o něco lepší 8-O Málem to ale u mě dopadalo jako u tebe s tím hokejem. Asi to jde s těmi našimi oblíbenými sporty pěkně dolů.

[2]: Hele já telku taky nemám :D na nic mi nebyla, tak jsme jí dali pryč. Karta na satelit byla kvůli nečinosti odhlášená a na telku samotnou se prášilo, teď na jejím místě mám piano.

Vzpírání, proč ne, to je taky dobré. A myslím, že i když nemáš telku, o nic nepřícházíš, myslím, že my dva jsme páni svého času. :-D Můžeme sledovat to co chceme, nastahneme si do PC na večer co chceme vidět a nejsme oběti programu, který nám je předhazován, naše "stanice" vždycky dává to co chceme, neboť výběr držíme pevně v rukou :D taky když nemáme telku nám nehrozí že bychom museli říkat "Hele musím spěchat, za chvíli budou dávat..." Když "to naše" nestyhneme pustíme si to jindy... no né? :D

4 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 12. května 2017 v 13:00 | Reagovat

[3]: To si mal vidiet moj zdeseny vyraz, ked som si v lete po dlhej dobe povedala, ze nieco pozriem v telke. Po 5 minutach prepinania programov som telku vypla a vypoklonkovala zo svojho zivota. Jedine, co mi mozno chyba su fokumentarne serialy z AnimalPlanet, DiscoveryChanel a NatGeo :-| ale mne je pohodlnejsie si to, co chcem pozriet stiahnut a potom v klude si to pustit kedy sa mi zachce, bez reklam a idealne v povodnom(anglickom) zneni 8-)
Telka je proste fuj fuj fuj fuj a este k tomu tak drahe fuj

5 Hrobárova Dcéra Hrobárova Dcéra | Web | 12. května 2017 v 13:00 | Reagovat

Dokumentarne... Neviem ake to su fokumentarne :-D

6 mr-mc mr-mc | 14. května 2017 v 10:12 | Reagovat

[4]: jo jo fu fuj :D mám to stejně, se vším. Dabing poslouchám, když jsem unavený, a spíše jen u starších seriálů, kdy dabovali "opravdoví" herci formátu pana Přeučila, to poslouchat jde.. jinak, skutečně původní změní. Mám moc rád dokumenty Richarda Hammonda.

[5]: :-D To bude asi dokument, co má "fokus" ;-) Náhodou to zní dobře :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama